Ai auzit și tu cel puțin o dată, dar te-ai întrebat dacă într-adevăr așa este?!
Toată lumea cumpără măcar o floricică, oricât de mică, în perioada 1-8 martie. E imposibil să nu oferi cuiva o mică atenție în această perioadă dedicată femeii! Desigur, încasările florăriilor cresc considerbail în această perioadă, dar lucrurile nu sunt chiar atât de înfloritoare precum par!
Iată ce înseamnă pentru noi 1-8 martie: o perioadă complexă care necesită pregătiri cu mult timp înainte, cam începând de la mijlocul lunii ianuarie, pregătiri atât logistice, cât și fizice.
Ce facem din ianuarie, mai exact?!
Totul incepe cu un concept, pe care fiecare și-l conturează după cum consideră că e mai bine, concept care trebuie pus și în practică, desigur.
În primul rând începe aprovizionarea cu cele neperisabile: ambalaje, vaze, cutii, ghivece, coșuri, accesorii, consumabile, recipiente pentru depozitare și sigur am uitat acum ceva la câte sunt, dar ideea sper că e suficient de clară.
Pare destul de simplu: dai comenzi la furnizori, ajung produsele, le pui în raft și aștepți să vină 1 martie. În realitate e puțin mai complicat pentru că trebuie să estimezi o cantitate mult mai mare față de obicei, dar, atenție, fară să știi pentru ce anume exact va fi cererea mai mare, căci gusturile și cerința este într-o continuă schimbare în acest domeniu și nu poți pune prea multă bază pe ceea ce s-a vândut cu un an în urmă. Pe scurt, trebuie să știi foarte bine să dai în cărți sau să citești în stele! Apoi, să găsești spațiul potrivit pentru depozitarea lor este chiar provocator, fiind un volum mult mai mare față de cel obișnuit!
În tot acest timp – cât ai făcut și refăcut și rere….refăcut listele pentru cele necesare, nu stai la cafele și TikTok-uri printre floricele, ci vorbești cu furnizorii, mergi la producători, testezi modele, creezi o strategie de marketing, cauți personal suplimentar, plus organizarea și instruirea lui, pregătești florăria și spațiul de depozitare pentru fluxul ce va veni, trebuie să găsești transport extra și, foarte important, printre toate acestea, încerci să nu ajungi la pădure! Mai este necesar să menționăm că în tot acest timp, cineva trebuie să aibă grijă și de florile și vânzarea de zi cu zi?! Nu cred ….
Acum, că am terminat cât de cât cu organizarea, am pus la punct și comenzile de flori, ne apropiem de luna femeii și începe adevărata nebunie! Din cauza faptului că florile sunt foarte perisabile și îți dorești să vinzi la același standard cu care clientul este deja obișnuit, intervin nopțile nedormite, multe, dar muuuuuulte cafele băute și, partea cea mai frumoasă, petreci timpul doar printre flori, fără prieteni, rude, amici!
În spatele acelei vânzări mari care se vede după coada din florărie, stă presiunea gestionării unui volum foarte mare de flori într-un timp extrem de scurt.
Și, totuși, banii după ce vindem florile?!
În primul rând, să nu uităm că 21% este din start TVA-ul, nu mai menționăm și celelalte taxe care cresc direct proporțional cu încasările. Apoi, o parte din banii aceia mulți se duc pe cheltuieli extra precum: transport extra, personal în plus, ore suplimentare, flori aruncate, materiale rămase, prețuri de achiziție mai mari. O altă parte din acei bani trebuie să îi păstrezi pentru lunile proaste pentru că și noi mâncăm și plătim facturi tot anul, nu doar în martie. Și, iată că am achitat tot ce era de plătit și acum ne numărăm și noi banii rămași….evident că sunt mai mulți. Mai mulți ca în orice altă lună poate, dar să nu uităm că sunt munciți și nu oricum, ci cu stres, muncă asiduă și compromisuri de-a lungul anilor, nu doar 10 zile! Bun, am lămurit cu banii, dar ce facem cu curățenia de după? Păi, cum ce facem?! O facem. Așa că pe 9 martie, ne apucăm de curățenie și apoi de inventarul la hainele pătate, încălțăminte stricată, ne facem stoc de creme reparatorii pentru că mâinile nu se recuperează într-o zi, două și ușor, ușor, lucrurile revin la normal…..
Nu ne plângem, nu ne lăudăm, dar nici voi, cei care nu sunteți în domeniu, nu puteți să aruncați cu vorbe în necunoștință de cauză!
Tu? Te-ai gândit cui oferi un zâmbet de 1 sau 8 martie sau, de ce nu, de 1 și 8 martie?
A.M.